Oscar Pistorius hayatı
Ana Sayfa »Biyografi » Oscar Pistorius hayatı

Oscar Pistorius hayatı

   

Oscar Pistorius hayatı

Oscar Pistorius kimdir ve Oscar Pistorius nereli? Oscar Pistorius vikipedi bu sayfada derledik. İşte Sevgilisini öldürmekle suçlanan Oscar Pistorius hayatı hakkında tüm ayrıntılar.

Oscar Leonard Carl Pistorius ya da bilinen adıyla Oscar Pistorius, 22 Kasım 1986 tarihinde Güney Afrika"nın başkenti Johannesburg"da dünyaya geldi. Pistorius, dünyaca ünlü bir ampüte atlettir. Karbon fiber yapay protez bacakları yardımıyla 100, 200 ve 400 metrede kpşan dünya rekoru sahibidir. Oscar Pistorius, henüz 11 aylık iken her iki bacağı dizinin altından kesilmiştir. Bacakları kesildikten sonra protezle yürümeye başlayan Pistorius özel yapım protezleri ile, profesyonel olarak atletizm müsabakalarına çıkmaktadır. Daha küçük yaşlarda oldukça zorlu dönemlerden geçen Pistorius henüz 15 yaşında iken 43 yaşında olan annesini kaybetmiştir. Daha küçük yaşlarda spor yapmaya başlayan Oscar Pistorius, rugby, sulu polosu gibi birçok spor dalında kendini gösterme fırsatı bulmuştur. Daha sonra atletizme ilgi duymaya başlayan Pistorius 100 ve 200 metre koşmaya karar vermiştir. Jannie Brook"un Garage Gym"de çalışmalara başlayan Pistorius, çok ciddi bir diz sakatlığı geçirmiştir. Bu sakatlığa sebebiyet veren Pistorius"un rugby sevgisi olmuştur. Sakatlıkla beraber bir daha rugby oynamaması gerektiğini öğrenen Pistorius kendini bu sefer tamamıyla koşulara vermiştir. Olağanüstü dizayn edilen protezleriyle 100 metreyi neredeyse 10 saniyede koşabilen sporcu kendisini bu alanda oldukça geliştirme yoluna gitmiştir. Bu dönemde Pretoria Üniversitesi"nde rehabilitasyon görmüştür. Kendisini bugünlere getiren antrenörü Ampie Louw"a büyük saygı duyduğunu her defasında dile getiriyordu. İlk resmi yarışını 5"inci tamamlayan Pistorius oldukça başarılı bir sonuç elde etmiştir. Pistorius rehabilitasyon gördüğü Pretoria Üniversitesi"nde aynı zamanda ticaret ve iş yönetimi okumaya başladı ancak henüz bitirmediği bölümü için ”halen kendimi mezun olmak için uygun görmüyorum. Herhalde 30 olmadan buradan mezun olurum” şeklinde bir açıklamada bulunmuştur.

Oscar Pistorius kimdirSpor hayatı gayet iyi geçen ve atletizm alanında oldukça başarılı sonuçlara imza atan Pistorius ”ayakları olmayan en hızlı adam” olarak Guiness Rekorlar Kitabı"na da girmeyi başarmıştır. Bir İzlanda Şirketi olan Össür ona Protejlerini tasarlamış ve onun bu denli başarılı olmasında ciddi bir rol oynamıştır. Paralimpik Yaz Olimpiyatlarında, kayda değer başarılara imzasını atan sporcu, 2004, 2008. 2012 yıllarında düzenlenen Yaz Olimpiyatları"nda 100 metrede altın madalya almayı başarmıştır. Bu dönemde 200 metre dalında da mücadele veren sporcu bu alanı da boş geçmeyerek birer adet altın, bronz ve gümüş madalya almayı başarmıştır. Pistorius"a Nike gibi birçok uluslararası spor malzemesi tedarikçisi sponsor olmuştur. Bunun yanı sıra BT, Oakley ve Thierry Mugler gibi markalar da Pistorius"un hatırı sayılır sponsorları arasında gösterilmektedir. Hem local hem de uluslararası alanda majör nitelikte olan birçok ödüle uzanan Pistorius hatırı sayılır bir gelire de ulaşmıştır.

Oscar Pistorius 400 M Koşusu İzle


Sevgilisini öldürdü

oscar pistorius sevgilisini öldürdü14 Şubat 2013'te Güney Afrikalı atlet bir yıldan beri birlikte olduğu kız arkadaşı Reeve Steenkamp'ı öldürdü. Evden defalarca silah sesi duyulmuştu. Pistorius sevgilisini kasten öldürmediğini onu eve giren bir hırsız zannederek vurduğunu söyledi.

Tutuklanan Pistorius dört gün süren soruşturmanın ardından  kefaletle serbest bırakıldı. Tutuksuz yargılanan engelli atlet, o günden bugüne spor organizasyonlarında yer alamadı. Pistorius'un davası Mart 2014'te başladı.

Spor tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Güney Afrikalı atlet, kız arkadaşını taksirle (kazara) öldürmekten suçlu bulundu. Pistorius'a beş yıl hapis cezası verildi.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna