Türkan Şoray Vikipedi
Ana Sayfa »Biyografi » Türkan Şoray Vikipedi

Türkan Şoray Vikipedi

   

Türkan Şoray Vikipedi

Türkan Şoray Kimdir, Türkan Şoray nereli ve kaç yaşında? Ünlü Türk dizi ve sinema oyuncusu Türkan Şoray biyografi bu sayfada derledik. İşte Türkan Şoray filmleri, dizileri ve Türkan Şoray hayatı hakkında tüm ayrıntılar.

Türk sinemasının Sultan adıyla anılan en büyük oyunculardan biri olan Türkan Şoray 28 Haziran 1945'te devlet demir yollarında memur olan Halit Şoray ve ev hanımı Meliha Şoray'ın kızı olarak İstanbul'un Eyüp İlçesinde dünyaya geldi.

60'lı yılların başında başlayan sinema kariyeri boyunca sayısız filmde rol alan Türkan Şoray, "Sultan" lakabıyla anılmaktadır. Türk sinemasının gelmiş geçmiş en güzel ve büyük oyuncularından biri olan aktris, kariyeri boyunca hep zirvede kalmayı başarmıştır. Dramadan komediye farklı türlerdeki rolleri başarıyla canlandıran aktris, güzel, kırılgan, utangaç ama ulaşılmaz bir kadın profili çizmiş, bu özellikleri dolayısıyla da halkın sevgilisi olmuştur.

Ekonomik açıdan sıkıntılar yaşayan bir ailesi olan Türkan Şoray, öğrenimine Rami Taş okulunda başladı. Sürekli olarak mahalle değiştirdiklerinden, farklı okullara devam etmek zorunda kalan Şoray, ilköğrenimini 1956"da Feriköy İlkokulu'nda tamamladı.
 

Türkan Şoray"ın babası bir süre sonra işini bırakıp polis memuru oldu, annesi ise bir lastik fabrikasında çalışmaya başladı. Zorlu yaşam koşulları sebebiyle Şoray, küçük yaşta evin işleriyle ilgilenmek zorunda kalmıştı. 1954"te kız kardeşi Nazan Şoray dünyaya geldikten sonra anne babası arasındaki geçimsizlik üst noktalara ulaşmıştı ve çift boşanma kararı aldı. Kız kardeşiyle birlikte annesinde kalan Şoray, liseye devam ediyordu. Boşanma sonrası Karagümrük'teki Sarmaşık Sokak"a taşınan aileyi yine zorlu günler bekliyordu. Ancak Şoray'ın ev sahiplerinin kızı Emel Yıldız'la taşınması hayatının dönüm noktalarından biri olacaktı. Yıldız sayesinde Yeşilçam'a adım atan Şoray'ı o dönem Nisan Haper"in asistanı olan Türker İnanoğlu keşfedecekti. Köyde Bir Kız Sevdim filmindeki rol için önceden Emel Yıldız'la anlaşılmasına rağmen Şoray'a şans verildi. Annesi Meliha Şoray kızının aktris olmasını istemediği halde maddi sıkıntıları yüzünden çalışmasına onay vermişti. İlk filmi için kamera önüne geçen Şoray'ı sinemada uzun soluklu bir kariyer dönemi bekliyordu.
 

türkan şorayO dönemde henüz 15 yaşında olan ve Şadi Çadırcı ile nişanlı olan Şoray, ilk filminden sonra yeni teklifler almaya başlamıştı. Bir süre sonra Çadırcı'dan ayrılıp İnanoğlu ile nişanlanan oyuncu, Aşk Rüzgarı ve Utanmaz Adam filmlerinden sonra basının da dikkatini çekmeye başladı ve dönemin ün yapmış haftalık popüler dergilerinden “Sinema" için kapak kızı seçildi. Şoray'ın 15 Mart 1961'de basılan dergiyle artık yüzü tanınmaya başlamıştı. Sinema dergisinin ardından Artist, Büyük Gazete ve Ses gibi yayınlarda da görüldü.
 

Eylül 1962"de bir film setinde tanıştığı Rüçhan Adlı"nın Şoray"ın hayatında önemli bir rolü olacaktı. Zira baba sevgisini kendisinden 23 yaş büyük olan Adlı'da bulan Şoray, bu ilişkisini yirmi yıl gibi uzun bir süre sürdürecekti. Rüçhan Adlı'nın evli olması nedeniyle magazin basınında haklarında birçok şey yazılıp çizilen çift, tüm olumsuzluklara rağmen birlikte olmayı seçmişlerdi. Şoray"ın Sultan olarak anılmasında ve "Şoray Kanunları" olarak nitelendirilen kurallarının oluşmasında Rüçhan Adlı'nın büyük rolü vardı. Zira Adlı, Şoray'ın her filmde rol almasını istemiyor, dekolte giymesine, filmlerdeki ağır çalışma koşullarına ve öpüşmesine karşı çıkıyordu. Adlı, oyuncuya bazı kısıtlamalar getiriyordu ve ona "Sultanım" diye hitap ediyordu. Bu hitap biçimi daha sonra dönemin ünlü yayınlarında haber oldu ve Şoray, "Sultan" lakabıyla anılmaya başladı.
 

Şoray “Otobüs Yolcuları”ndan sonra, aktris olarak kendini iyice yetiştirmiş olduğu görülen Acı Hayat'ta rol aldı. Sinema yazarları tarafından “Yılın filmi” seçilen Acı Hayat, Şoray'a 1964"te I. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandırdı. Şoray, filmografisi için oldukça önemli olan bu filmdeki rolüyle sinema eleştirmenleri ve senaristlerden büyük övgüler aldı.
 

Şoray sayesinde ailesinin maddi durumu da düzelmiş, üst üste çektiği filmlerle oyunculukta kendine sağlam bir yer edinmeye başlamıştı. Dönemin ünlü yapımcıları ve film şirketi sahipleri Murat Köseoğlu (Aca Film), Osman Seden (Kemal Film), Nevzat Pesen (Pesen film) Şoray'ı filmlerinde oynatabilmek için birbirleriyle yarışıyorlardı. Oyuncu 60'lı yıllara çok kısa sürede damgasını vurmuş, 1965'te Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın'la birlikte Türk sinemasının en iyi dört kadın oyuncusundan biri olmuştu. Aynı yıl rol aldığı “Sürtük” adlı film, Türk sinema tarihi açısından önemliydi, zira inanılmaz bir seyirci rakamına ulaşmış, Şoray"ı büyük bir yıldız yapmış ve gazino filmleri dönemini başlatmıştı.
 

türkan şoray biyografiAncak 1966'dan sonra yapımcıların para makinesi olarak gördüğü Şoray, ardı ardına benzer konulu filmler çekmeye başlamıştı ve sinemalarda sadece Şoray filmleri gösteriliyordu. Bu durum oyuncunun filmlerine gösterilen ilgiden kaynaklanıyordu ancak sinema izleyicisinde bir süre sonra bıkkınlık yaratmaya başlamıştı.
 

70"lerin başında yine zirvede görünen Şoray, 1972 yılıyla birlikte mesleki yaşamında yeni bir döneme başladı. Zira film sayısını ciddi anlamda azaltma kararı almıştı. Aynı yıl çektiği Cemo ve Dönüş filmleriyle başarı kazanan Şoray için Dönüş filmi ayrı bir önem taşıyordu. Çünkü oyuncunun ilk yönetmenlik deneyimiydi. Tepkilerle karşılaşsa da o dönemde hapiste olan Yılmaz Güney'den rejisörlüğü için kutlama mesajı alan Şoray'ın kendine güveni arttı. Film yılın en büyük hâsılat getiren yapımı olmasının dışında 1973 yılında “Moskova Film Festivali”nde özel bir ödül aldı. İkinci yönetmenlik denemesi olan Azapta için 1973'te kamera arkasına geçen Şoray, ilki kadar başarılı olamadı.
 

70"li yıllarda ortaya çıkan porno film furyasının yanında muhtıra nedeniyle de Şoray, bu süreç içinde çok az yapımda yer aldı. Bunlardan biri de Atıf Yılmaz"ın yönetmenliğinde büyük ses getiren ve başrollerini Kadir İnanır"la birlikte paylaştıkları Selvi Boylum Al Yazmalım"dı.
 

80"ler, Şoray"ın hem özel hayatında hem de sinema kariyerinde önemli değişikliklerin gerçekleştiği yıllar oldu. Zira oyuncu, 1983"te Rüçhan Adlı"yla 20 yıl süren ilişkisini sona erdirdikten sonra, Şoray kanunlarının pek hükmü kalmamıştı. Kendisi gibi oyuncu olan Cihan Ünal"la yine 1983"te dünya evine giren Şoray"ın 1 yıl sonra annesi hayata gözlerini yumdu. 1985 yılında kızı Yağmur Ünal dünyaya geldikten sonra Şoray film çalışmalarına bir süre ara verdi ve 1987"de Hayallerim Aşkım ve Sen"de başrolde oynadı. Aynı yıl Ünal"dan boşanan Şoray, Rumuz Goncagül, Gramofon Avrat, Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu gibi başarılı filmlerde rol aldı. 1993"te Aziz Nesin"in aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan Tatlı Betüş isimli TV dizisinde kamera önüne geçtikten sonra ona Altın Portakal"da ikinci kez en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandıracak olan Bir Aşk Uğruna 1994"te vizyondaydı. Aynı yıl babasını bir yıl sonra da büyük aşkı Rüçhan Adlı"yı kaybeden Sultan, Yerçekimli Aşklar, Nihavend Mucize gibi yapımlardan sonra, Türk televizyon tarihinde çok önemli bir yere sahip olan İkinci Bahar"da Hanım rolünü canlandırdı. 2001"de TV izleyicisiyle Haluk Bilginer"le başrolleri paylaştıkları Tatlı Hayat ile yeniden buluşan Şoray, 1997"den sonra ilk kez uzun bir metrajlı bir filmle kamera önüne geçecekti: Gönderilmemiş Mektuplar.
 

Şoray, Mürüvvetsiz Mürüvvet ve Cemile isimli TV dizilerinden sonra son olarak 2006"da Uğur Yücel"in yönetmenliğini yaptığı “Hayatımın Kadınısın” isimli filmle izleyiciyle buluşmuştur.

Türkan Şoray Sevemedim kara gözlümTürkan Şoray'ın Yer aldığı klipler ve Armağan edilmiş şarkılar

1.Göksel - Depresyondayım (2001)
2.Nil Karaibrahimgil - Bu Mudur? (2006)
3.Demet Akalın - Türkân (2012)


Türkan Şoray Filmleri ve dizileri (Önemli Olanları)
 
türkan şorayÜnlü oyuncu; Bugüne kadar 203 filmde rol almıştır. 1960 yapımı Köyde Bir Kız Sevdim ilk filmidir. 1962 yılında oynadığı Acı Hayat filmi ile 1964 yılında ilk ödülünü Altın Portakal Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu olarak almıştır. İkinci Altın Portakal Ödülü'nü ise 1968 yılında oynadığı Vesikalı Yarim adlı filmle almıştır. 1970 yılında Kadir İnanır ile başrol oynadığı ilk film Kara Gözlüm adlı filmde oynamıştır. 1972 yılında yönetmenlik yaptığı ilk film Dönüş vizyona girmiştir ve olumlu tepkiler almıştır. 1973 yılında Nejat Saydam'ın yönetiği Maphus adlı film ile Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. 1976 yılında Kadir İnanır ile başrol oynadığı Bodrum Hakimi adlı film ile büyük beğeni toplamıştır. Aynı yıl vizyona giren Devlerin Aşkı adlı film ile tekrar başarı gösterir. 1977 yılında Kadir İnanır ile başrol oynadığı film Dila Hanım adlı film ile yerini sağlamlaştıran Şoray, Kadir İnanır ile oynadığı her filmle olay olan Şoray, en iyi filmlerinden birisi olan ve Yeşilçam'ım klasik filmlerinden birisi olarak kabul edilen Atıf Yılmaz'ın yönettiği ve Cahit Berkay'ın müzikleriyle olay yarattığı Selvi Boylum Al Yazmalım (1978) adlı filmin başrolde oynar. Bu filmle Şoray"a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alır. Sultan (1978) adlı oynadığı film ile de büyük başarı elde eder. Film Yeşilçam'ın klasikleri arasına girmiştir. Aynı yıl başrollerini Bulut Aras ile paylaştığı Sultan adlı film ile yine zirveye yükselmiştir. Filmde Şener Şen, Adile Naşit, Erdal Özyağcılar, İhsan Yüce ve İlyas Salman gibi oyuncularda yer almıştır. 1980'li yıllardan sonra çok az filmde rol alan Şoray, 1981 yılında yönetmenliğini üstlendiği son filmi Yılanı Öldürseler adlı filmi yönetti. 1998 yılında en çok ses getiren televizyonda yayınlanan İkinci Bahar adlı dizide başrollerinde Şener Şen ile birlikte yer almıştır. Ardından 2001 yılında Haluk Bilginer ile sitkom dizisi olan Tatlı Hayat adlı dizide yer almıştır.


Türkan Şoray'ın Aldığı Ödüller
* 1964: 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Acı Hayat

* 1968: 1968 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Vesikalı Yarim

* 1972: 5. Altın Koza Film Festivali - En başarılı kadın oyuncu[8], Mahpus

* 1972: 1. Altın Kelebek Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

* 1973: Moskova Film Festivali (Rusya) - Özel Ödül, Dönüş

* 1978: Taşkent Film Festivali - Uluslararası Aytmatov Kulübü Geleneksel Ödülü, Selvi Boylum, Al Yazmalım

türkan şoray* 1987: 1987 Antalya Altın Portakal Film Festivali - En İyi Kadın Oyuncu, Hayallerim, Aşkın ve Sen

* 1990: 2. İzmir Film Festivali - Altın Artemis Onur Ödülü

* 1991: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı ünvanı

* 1992: 8. Bastia Akdeniz Sinemaları Festivali - En İyi Kadın Oyuncu, Soğuktu Ve Yağmur Çiseliyordu

* 1994: 6. Ankara Uluslararası Film Festivali - Emek Ödülü

* 1994: 1994 Antalya Altın Portakal Film Festivali - En İyi Kadın Oyuncu, Bir Aşk Uğruna

* 1996: 15. Uluslararası İstanbul Film Festivali - Sinema Onur Ödülü

* 1999: Roma Film Festivali - Büyük Ödül

* 1999: 2. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali - Kadın Yönetmen Ödülü

* 2000: Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi - Zirvedekiler 2000 Ödülü

* 2001: Akademi İstanbul - Yılın En Başarılı Sanatçısı Ödülü

* 2009: Sadri Alışık Ödülleri - onur Ödülü

* 2013: Engelsiz Yaşam Vakfı - Türk Sineması Üstün Başarı Ödülü

* 2013: 11. Türk Film Festivali - Onur Ödülü

Türkan Şoray Hakkında yazılanlar

türkan şoray kaç yaşında"Türkân Şoray, Bir Yıldız Böyle Doğdu" (belgesel roman), Agah Özgüç, Göl yayınları, 1974, İstanbul.

"Sümbül Sokağın Tutsak Kadını" (biyografi), Atilla Dorsay, Remzi Kirabevi, 1997, İstanbul. ISBN 975-14-0612-9

"Türkân Şoray (kitap)" (biyografi), Agah Özgüç, Açıkşehir yayınları, 2001, İstanbul. ISBN 975-93383-00

"Türkân Şoray ile Yüz Yüze", Feridun Andaç, Drahma yayınları, 2010, İstanbul.

"50 Yıllık Aşk - Türkan Şoray", Ercan Akarsu, Esen kitap, 2014, İstanbul. ISBN 978-605-4609-40-6

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna