Halit Ziya Uşaklıgil Eserleri
Ana Sayfa »Biyografi » Halit Ziya Uşaklıgil Eserleri

Halit Ziya Uşaklıgil Eserleri

   

Halit Ziya Uşaklıgil Eserleri

Halit Ziya Uşaklıgil, (1866-1945) İzmir'de halı ticareti ile tanınmış Uşak kökenli "Uşşakizadeler" ailesinden olan Hacı Halil Efendi"nin oğludur. Servet-i Fünun ve Cumhuriyet Dönemi yazarlarındandır. İstanbul'da doğmuştur. İlk öğrenimini İstanbul Fatih Rüşdiye'sinde tamamlayan Halit Ziya, daha sonra ailesel nedenlerle orta öğrenimini İzmir Rüşdiyesi"nde tamamladı (1878). Halit Ziya, ideali olan hariciyecilik mesleğine giremeyince rüşdiye öğretmeni oldu. Daha sonra bir süre Osmanlı Bankası"nda çalıştı.

20 yaşında gazetelerde yazıları çıkmış, daha sonra da roman denemelerine başlamıştır. 1893'te 27 yaşındayken İstanbul'a gelip Servet-i Fünun"a katılarak edebiyat çalışmalarını arttıran Halit Ziya, Meşrutiyet"ten sonra bir süre Darülfünun Edebiyat Fakültesi"nde görev aldı. Cumhuriyet'in ilanından sonra Son Posta gazetesinde yazılar yazmıştır.

Halit Ziya Uşaklıgil, Türk edebiyatında Batılı anlamda ilk romanları yazan sanatçı olarak kabul edilir. Servet-i Fünun döneminde roman ve hikaye türünün en önemli ismidir. Eserlerinde realizm akmının etkisi görülür.

En ünlü öykülerinden biri olan Kar Yağarken öyküsünde anlatığı 'realizm' bunun bir örneğidir.

Dili süslü, sanatlı ve ağırdır. Dili başarıyla kullanır. Alışılmıştan farklı bir cümle düzeni vardır. Romanlarında aydın kişileri anlatır.

"Mai ve Siyah" romanındaki Ahmet Cemil karakteri Servet-i Fünun sanatçısını temsil eder. Ruh tahlillerine önem verir. Kahramanları yaşadıkları çevreye uygun olarak anlatır. Romanlarında yalnız İstanbul'u anlatan sanatçı, hikayelerinde Anadolu ve köy hayatına, kasabalardaki yaşayışa yer vererek İstanbul dışına çıkmıştır.

Uşak'ta bir okula ismi verilmiştir.

Atatürk'ün eşi Latife Uşşaki'nin amcasıdır.

Romanları

Nemide

Bir Ölünün Defteri

Ferdi ve Şürekası

Mai ve Siyah

Aşk-ı Memnu

Kırık Hayatlar

Hikayeleri

Bir İzdivacın Tarih-i Muaşakası

Bir Muhtıranın Son Yaprakları

Nakıl (4 Cilt yerli ve yabancı öyküler)

Bu Muydu

Heyhat

Küçük Fıkralar (3 Cilt)

Bir Yazın Tarihi

Solgun Demet

Bir Şi"r-i Hayal

Sepette Bulunmuş

Bir Hikaye-i Sevda

Hepsinden Acı

Onu Beklerken

Aşka Dair

İhtiyar Dost

Kadın Pençesi

İzmir Hikayesi

Hatıraları

Kırk Yıl

Bir Acı Hikaye

Saray ve Ötesi

Denemesi

Sanata Dair

" İnsanlar tuhaftır;fena birşey yapmakta olduklarını hissedecek olurlarsa,mutlaka en evvel vicdanlarını susturacak birşey bulurlar. "

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna