Seyyid Hüseyin Nasr
Ana Sayfa »Biyografi » Seyyid Hüseyin Nasr

Seyyid Hüseyin Nasr

   

Seyyid Hüseyin Nasr

Seyyid Hüseyin Nasr, 7 Nisan 1933 yılında Tahran"da doğdu. Yüksek öğrenimini ABD"de Massachusette Institute of Technology"de fizik dalında yaptı. Harvard Üniversitesi"nde jeoloji ve jeofizik alanında yüksek lisans, bilim tarihi alanında da doktora yaptıktan sonra 1958 yılında İran"a döndü. Bir süre Tahran Üniversitesi"nde felsefe ve bilim tarihi profesörlüğünde bulundu. 1962-1965 yılları arasında Harvard"da bilim tarihi dersleri verdi.

1972 yılında Tahran Üniversitesi rektörlüğüne getirildi. Dünyanın birçok yerinde İslâm, felsefe, karşılaştırmalı din ve çevre bunalımı gibi konular üzerine konferanslar verdi. Gifford Lectures (1981), The Cadbury Lectures (1994), Burke Lecture (1995) ve Paul Watson Lecture (1995), Batı üniversitelerinde verdiği önemli ve ünlü konferanslardır. Doğu ve Batı dillerinde 250 civarında makalesi bulunan Nasr, halen ABD"de George Washington Üniversitesi"nde İslâm araştırmaları profesörü olarak görev yapmaktadır.

Eserleri
 
İslâm ve Modern İnsanın Çıkmazı, İslâm'da Düşünce ve Hayat, İslâm ve İlim, Modern Dünyada Geleneksel İslâm, Molla Sadra ve İlahi Hikmet, İslâm Sanatı ve Maneviyatı, Bir Kutsal Bilim İhtiyacı, Kutsalın Peşinde, Makaleler I, Makaleler II, Söyleşiler.

" Kimseye karşı değiliz, sadece kendimizin tarafındayız. "

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna