Tevfik Fikret Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Kısa Bilgi
Ana Sayfa »Biyografi » Tevfik Fikret Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Kısa Bilgi

Tevfik Fikret Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Kısa Bilgi

   

Tevfik Fikret Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Kısa Bilgi

Tevfik Fikret Hakkında Kısa Bilgi, Hayatı, Eserleri, biyografisi,

Tevfik Fikret Hakkında

Doğum: 24 Aralık 1867
ölüm: 19 Ağustos 1915
Doğum Yeri: İstanbul

Çocukluğu çok rahatlık içinde geçmiş bir şairimizdir. Eğitimini yatılı olarak Galatasaray sultanisinde tamamlamıştır. Galatasaray sultanisindeki eğitimi sırasında annesini yitirmiştir. Tevfik Fikret okulda çok başarılı bir öğrencidir. Ayrıca ahlaki eğilimi ve resim yeteneği ile başarısını kanıtlamış bir öğrencidir. Şairimiz şiire on beş yaşında başlamıştır.

İlk ürünleri bile oldukça başarılı olup çok fazla ilgi görmüştür. Çok başarılı bir öğrencidir demiştik bunu en iyi kanıtlayan örnek ise okulunu birincilikle bitirmiş olmasıdır. 1889"da hem öğretmenlik yapıp hem de memurluk hizmetini sürdürmüştür. 1890 yılında dayısının kızı olan nazıma hanım ile hayatını birleştirmiştir.

1890 yılında şiirle ilgili olarak ilk başarısını ortaya koymuştur.1890 yılında ise malumat dergisinde görev almıştır, Ardından Galatasaray sultanisindeki ilk bölümündeki öğretmenlik sınavını kazanmıştır. Daha sonra ise serveti Fünun dergisinde yazı işleri bölümünde görev almıştır.Bu iş ile ilgilenirken Robert Kolejinde Türkçe edebiyat öğretmenliğini yaşamının sonuna kadar sürdürdü.

Başlıca Eserleri: Haluk"un defteri, Kırık saz, Rübabı Şikeste, Şermin.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna