Adnan Ardağı Kimdir, Hayatı, Eserleri, Kitapları Hakkında Bilgi
Ana Sayfa »Biyografi » Adnan Ardağı Kimdir, Hayatı, Eserleri, Kitapları Hakkında Bilgi

Adnan Ardağı Kimdir, Hayatı, Eserleri, Kitapları Hakkında Bilgi

   

Adnan Ardağı Kimdir, Hayatı, Eserleri, Kitapları Hakkında Bilgi

Adnan Ardağı Kimdir, Hayatı, Eserleri, Kitapları Hakkında Bilgi, kısaca biyografisi,

Adnan Ardağı kimdir??

Önemli bir şairimiz olan Adnan ardağı öğrenim hayatını matematik bölümünde bitirmiştir. Matematik Eğitiminin ardından bir çok okulda öğretmenlik yapmıştır. Adnan Ardağının tanınmasını sağlayan en önemli eserler Karikatürleri ve şiirleri olmuştur.Yazar Pazar doğumludur.
Başlıca önemli kitapları : Bizim evin savaşları güzeldi, Nasreddin hoca, yaralı sığırcık, iyilikler perisi, bir masal gibi, kapılar, öğretmenin dünyası, Atatürk destanı, Güz şöleni, Küçük taka.Adnan ARDAĞI (1922-1998)

27 Mayıs 1922'de Rize'nin Pazar İlçesi'nde doğdu. Asıl adı Adnan Çakmakçıoğlu'dur. Ortaöğrenimini İstanbul vefa Lisesi"nde tamamladı.  İstanbul'da Yüksek Öğretmen Okulu Matematik-Astronomi Bölümü'nü bitirdi.  Antalya, Kars, Sivas liseleri matematik öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. Balıkesir Milli Eğitim ve Necatibey Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Ankara Devlet Konsevatuarı öğretmeni oldu. 2 Şubat 1998'de İstanbul'da öldü.

Yazın dünyasıns şiirle giriş yaptı. Çocuk edebiyatına yöneldi, Adnan Çakmakçıoğlu adıyla bu alanda birçok derleme ve öykü kitabı hazırladı. Bazı şiirleri bestelenen ve marşlar yapılan Ardağı, Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Kıbrıs Destanı yarışmasında birincilik aldı (1974).

Yapıtları:
Bir Masal Gibi
Kapılar
Çocuk Şiirleri
Güz Şöleni
Soyut
Açı
Şarkıların Vatanı Kalplerdir
Öğretmenin Dünyası
Mustafa Kemal Atatürk

Ödülleri: Hürriyet gazetesinin Kıbrıs Destanı yarışmasında birincilik (1974).

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna