Yüz, yüzden utanır atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yüz, yüzden utanır atasözünün anlamı

Yüz, yüzden utanır atasözünün anlamı

   

Yüz, yüzden utanır atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yüz, yüzden utanır

* Bir aracı vasıtasıyla değil de, insanlar karşı karşıya gelince daha kolay uzlaşırlar. Çünkü böyle bir durumda herkes niyetini açıkça ortaya koyacak, isteyeceğini doğrudan isteyecek ve bir şeyini gizleyemeyecektir.

* Bir kimseden bir istekte bulunacaksak, bunu doğrudan doğruya kendimiz söylemeliyiz. Böylesi daha etkili olur. Birini aracı koyarsak bu denli etkili olmaz.

* Bir kimse, kendisine karşı saygı gösteren kişiden yapmasını isteyeceği şeyi, doğrudandoğruya kendisi söylerse daha etkili olur. Başkasıyla haber yollayarak isterse o kadar etkiliolmaz.

İnsanlar yüz yüze olmadıkları zaman birbirleri hakkında her türlü sözü söyleyebilirler, buyruklarda ve isteklerde bulunabilirler. Ama yüz yüze geldiklerinde bunları hiçbiri o kadar kolay değildir. Çünkü yüz yüze olmak daha ciddi ve etkili olmak demektir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna