Yerin kulağı vardır atatasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yerin kulağı vardır atatasözünün anlamı

Yerin kulağı vardır atatasözünün anlamı

   

Yerin kulağı vardır atatasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yerin kulağı vardır

* Ne kadar saklı tutulursa tutulsun, gizli konuşulan bir şey umulmadık bir yoldan başkalarınca mutlaka duyulur. Bu bakımdan elden geldiğince tedbirli olmalı, olur olmaz yerde konuşmamalıdır.

* Ağızdan çıkan söz sır olmaktan çıkar. Bir konu, iki kişi arasında gizli olarak konuşulsa bile duyulur. Çok geçmeden hiç hatır ve hayale gelmeyen kimselerin onu işittiği görülür. Sanki üzerinde yaşadığımız toprak, herkesin kulağıdır. Gizli yapılan işler ya da söylenen sözler bir süre sonra duyulur. Bu nedenle gizli bir iş yaparken ya da gizli bir şey söylerken, bunları başkalarının da öğrenebileceğini göz önünde tutmalı ve tedbirli olmalıyız.

* Bazı söyleyişler ve işler gizli gizli yapılsa da, bir gün nasılsa herkese yayılır ve bilinir duruma gelir. Bu nedenle konuşmalarımıza dikkat etmeli, herkese her şeyi anlatmamalıyız.
 
Bir konu, iki kişi arasında gizli olarak konuşulsa bile duyulur. Bir süre sonra hiç hatır ve hayale gelmeyen kimselerin onu işittiği ortaya çıkar. Sanki konuşma yeri, herkesin kulağıdır.

* Konuşulan bir konunun gizliliği kalmaz. Kişi, başkalarından saklanması gereken sırları en yakın bildiğine bile söylememelidir. Gizli olan bir şey, başkalarına söylendiğinde onun gizliliği kalmaz. Çünkü insanlar gizli bir şeyi öğrenmeye meraklı oldukları kadar, duydukları gizli bir şeyi başkalarına aktarmaya da meraklıdırlar. En yakınımız diye bildiklerimiz de böyledir. Kendilerine, başkasına söylenmemek şartıyla söylediğimiz bir sözün, kısa zamanda etrafa yayılmasının başka bir açıklaması olmaz. «Sanki yer duymuş da etrafa yaymış.» diye yorumladığımız böyle durumlarla karşılaşmamak için, dostlarımıza bile ne kadarlık bilgi vereceğimizi, onlara ne kadar güvenmemiz gerektiğini iyice kestirmeliyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna