Üzüm üzüme baka baka kararır anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Üzüm üzüme baka baka kararır anlamı

Üzüm üzüme baka baka kararır anlamı

   

Üzüm üzüme baka baka kararır anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Üzüm üzüme baka baka kararır

* Çok samimi olan kimseler, birbirlerinin huylarını benimserler.

* İnsan hem etkilenen, hemde etkileyen bir varlıktır. Her zaman bir arada bulunan, arkadaşlık eden kimseler, birbirlerinin huyunu kapar.

* İnsanlar birbirlerinden etkilenirler. Belirli bir çevre içinde yaşayan insan, kendi duygu ve düşüncelerini sürekli başkalarıyla karşılaştırma yoluna gider. Kendisinde olmayıp başkasında bulunan davranışları eleştirir veya onları taklit eder. Bunun sonunda da mutlaka olumlu veya olumsuz etkileşimler olur. Uzun bir süre birlikte olan kişilerde etkilenme derecesi daha fazla olur. Bütün bunlar insanların bir toplum içinde yaşamasının sonuçlarıdır. Önemli olan insanların birbirlerinin iyi davranışlarından etkilenmeleri, hep olumlu davranışlar içinde bulunmalarıdır.





Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna