Tırnağın varsa başını kaşı ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Tırnağın varsa başını kaşı ne demek

Tırnağın varsa başını kaşı ne demek

   

Tırnağın varsa başını kaşı ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Tırnağın varsa başını kaşı

* Kendi bilgi, beceri ve imkânın varsa, bunlara da güveniyorsan bir işe giriş; yoksa vaz geç. Bil ki, kimseden kimseye hayır yoktur; başkalarından kolay kolay yardım da gelmez, gelse de pek bir işe yaramaz.

* İnsan, bir işe başlamak için başkasından yardım beklememeli; kendisinin imkanları varsa bir işe girişmeli, yoksa girişmemelidir.

* Ödünç alınan eşyalarla iş yapılmaz. Bazı kişiler bir işi yapmayı tasarlar ancak bu işin gerektirdiği alet ve parasal güce sahip olmazlar. Bu önemli özelliği göz ardı ederek iş yapmaya koyulurlar. Dayandıkları güç kendi güçleri değil başkalarının gücü olur. Öyle düşüncesiz iş yapanlar, kendi işleri için gereken para ve aleti başkalarından ödünç almaya kalkanlar, işlerinde başarı sağlayamadıkları gibi, başkasının sevgi ve saygısını da yitirirler. Akıllı insan işlerinde ancak kendi gücüne güvenir, kimsenin yardımına ihtiyaç duymayacak şekilde işlerini tasarlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna