Taşıma su ile değirmen dönmez anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Taşıma su ile değirmen dönmez anlamı

Taşıma su ile değirmen dönmez anlamı

   

Taşıma su ile değirmen dönmez anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Taşıma su ile değirmen dönmez

* Bir işin yapılmasında güç, emek ve sermaye çok önemlidir. İşi yapacak olan bunlardan yoksunsa, başkalarının küçük katkılarıyla, derme çatma yardımlarıyla sürekli ve büyük bir işi yürütemez.

* İşi yapacak olanda yeteri kadar güç ve yetenek bulunmadıkça, başkalarının küçük yardımlarıyla sürekli ve büyük bir iş yürütülemez.

* Bir işi yapacak kimsede yeteri kadar güç ve donanım bulunmadıkça, onun bunun yardımıyla sürekli ve verimli bir iş yürütülemez. İş yapacak kişide yeteri kadar güç bulunmadıkça başkalarının küçük katkılarıyla sürekli ve büyük bir iş yürütülemez. Bir iş doğal ve sürekli kaynaklara dayandırılmalıdır.

* Başkasının desteğiyle sürekli bir başarı elde edilemez. Bir iş yapmaya koyulan kişi, her şeyden önce kendi kendisine güvenmelidir. O işin gerektirdiği maddî ve manevî gücü kendinde görüyorsa yapmaya koyulmalıdır. Başkasının yardımına güvenilerek iş yapmak oldukça yanıltır. Zor bir anımızda bizim yardımımıza koşan birinin sürekli yardımcı olacağını düşünmek doğru değildir. O kişi her an yardımı kesebilir. Ona güvenerek iş yapmışsak, işimizin başarısızlığa uğramasına neden oluruz. Akıllı insan başkasına bel bağlamadan, kendi gücüne dayanarak iş yapan insandır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna