Sükut ikrardan gelir ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Sükut ikrardan gelir ne demek

Sükut ikrardan gelir ne demek

   

Sükut ikrardan gelir ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Rüzgar esmeyince yaprak oynamaz

* Susmak kabul etmek demektir. Bir kişi, kendisine yapılan suçlamalara karşı itiraz etmiyor, kendisine yapılan tekliflere ses çıkarmıyorsa, bu “evet, kabul ettim” demek anlamına gelir.

* Bir suçlama karşısında susmak, suçlamayı kabullenmek demektir. Kişi nerede konuşacağını, nerede susması gerektiğini iyi bilmelidir. Kimi yerde söz gümüş, sükût altın olabileceği gibi, yerine göre de söz altından daha gerekli daha değerli olabilir. Bir suçlama karşısında kalan kişi, gerçekten suçsuz ise kendisini savunmak için konuşmalıdır. Bildiği gerçekler varsa ortaya koymalıdır. Kişinin kendi hakkını korumak kadar doğal bir şey olamaz. Suçlanan kişinin suçlamalar karşısında konulmaması, suçunu kabullenmesi olarak anlaşılır.

* Bir kimse, kendisine yöneltilen ithamı yada yargıyı sözlü olarak yada kaş, göz işaretleriyle karşılık vermiyorsa "evet" diyor sayılır.

* Bir kişiye: Sen şöyle bir iş yaptın mı? (yapmışsın) diye sorulduğunda karşılık vermiyorsaevet diyor sayılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna