Parayı veren düdüğü çalar anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Parayı veren düdüğü çalar anlamı

Parayı veren düdüğü çalar anlamı

   

Parayı veren düdüğü çalar anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Parayı veren düdüğü çalar

* Para harcayan kimse istediğini elde edebilir. İş yapabilir, yaptırabilir; satın alabilir, aldırabilir; hemen her istediği maddî şeye kavuşması mümkündür.

* Parasını veren kimse, bu dünyada istediği şeyi elde eder. Para ile menfaat ilişkisi sebebi dünyanın değişmez kurallarından biridir. Parası olan kimse menfaat bekleyen kimseye kolaylıkla iş yaptırabilir; parası olan insana kolayca mal satılabilir.

* İstediği şeyin bedelini ödeyen, istediğini elde edebilir. Para yalnızca ihtiyaçları karşılamak için kullanılan bir araçtır. Emek karşılığında para ödendiği gibi, alınacak bir ihtiyaç için de para ödenir. Her ihtiyacın özelliğine göre ayrı ayrı belirlenmiş bir bedeli vardır. Belirlenen bedeli ödeyenlerin istediklerini elde etmemeleri îçin bir neden yoktur. Çalışıp para kazanmadan, ihtiyaçların bedelini ödemeden onları elde etmek mümkün değildir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna