Öpülecek el ısırılmaz anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Öpülecek el ısırılmaz anlamı

Öpülecek el ısırılmaz anlamı

   

Öpülecek el ısırılmaz anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Öpülecek el ısırılmaz

* Hürmet gösterilmesi gereken kişilere saygısızlık etmek hatadır.

* Saygı gösterilmesi gereken kimse incitilmemelidir. Saygı gösterilmesi gereken kimseye saygı göstermek ve onu sıradan biri olarak görmemek gerekir.

* Saygı gösterilmesi gereken kimse incitilmemelidir. Kimi insanlar kendilerini toplum için, toplumun mutluluğu için feda eder, kişisel çıkarlarından çok başkalarının çıkarı için çalışmayı amaç edinir. Bu gibi kişilerin en büyük ödülü toplumun onlara karşı göstereceği yakın ilgi, sevgi ve saygıdır. Gösterilen sevgi ve saygı onların çalışmalarmı sürdürmeleri için bir itici güç olur. Ancak kimi kendini bilmez kişiler, böyle kişileri çekemez, onların üzülmelerine yol açacak çalışma ve davranışlarda bulunurlar; kendilerini tatmin etme yoluna giderler. Toplumun çıkarma aykırı olan bu gibi davranışları önlemeli, saygı görmesi gereken bu gibi insanların beklediği saygıyı vermek için ne gerekliyse yapılmalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna