Oynamasını bilmeyen gelin yerim dar demiş atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Oynamasını bilmeyen gelin yerim dar demiş atasözünün anlamı

Oynamasını bilmeyen gelin yerim dar demiş atasözünün anlamı

   

Oynamasını bilmeyen gelin yerim dar demiş atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Oynamasını bilmeyen gelin yerim dar demiş

* Kimi beceriksiz, başarısız, kendisinden bekleneni veremeyen kişiler bazı bahanelerin arkasına saklanarak açıklarını kapatmaya çalışırlar.

* Kendisinden beklenen bir işi beceremeyen kimse mazeret ileri sürer, çeşitli engellerin işini güçleştirdiğini söyler, böylece yeteneksizliğini belli etmemeye çalışır.

* Yeteneksiz kişiler, çeşitli bahanelerle yeteneksizliklerini gizlemeye çalışır. Kişi kendisini olduğu gibi kabul edebilmelidir. Kendisini olduğu gibi kabul edenler, daha iyiye, daha bilgililiğe adım atmışlar demektir. Ama aramızda öylesi var ki yeteneksizliğine rağmen, farkedilmediği için öylece yaşar gider. Yeteneğini göstermesi gereken durumlarda ise yeteneksizliğini gizlemek için bazı etkenleri bahane eder. Bu etkenler de düzeltildiği zaman bu defa daha başka etkenlerin yeteneğini göstermesine engel olduğunu belirtir. Ama bu durumlarıyla kimseyi kandıramaz. Ortaya çıkan yeteneksizliğini kabul edip eksikliğini gidermeye çalışması yapacağı en doğru davranış olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna