Mal canın yongasıdır anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Mal canın yongasıdır anlamı

Mal canın yongasıdır anlamı

   

Mal canın yongasıdır anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Mal canın yongasıdır

* Can her şeyden kıymetlidir. Zorluklarla elde edilen mal da cana yakın değer taşır.

* İnsan hayatını ancak malla sürdürebilir. Ağacı dış tehlikelerden koruyan nasıl kabuğu ise, insanın başına gelecek zorluklardan korunmasıda malla mümkündür. Bu açıdan bakılınca mal canın bir parçası gibidir. Malına zarar gelen kimse, canından bir parçası gidiyormuş gibi üzülür.

* Mal canın bir parçasıdır. Yonga, yontulan veya rendelenen bir eşyadan çıkan parçadır. Mal da insanın canının bir parçası kabul edilir. Çünkü mal, insanın emeği, alınteri karşılığında kazanılır. İnsanın malına duyduğu saygı, ona gösterdiği özen kendi kişiliğine duyduğu saygının karşılığıdır. Çünkü kişinin kendisi, o malı elde etmek için harcadığı çabaları, çektiği sıkıntıları biliyordur. Kazandığı o malı da yine kendi canını daha iyi şartlarda yaşatmak için kullanacaktır. Durum böyle olunca, kişinin isteği dışmda malı zarar görünce, çok üzülür. Kendi canından bir parça kopmuş gibi acı duyar. Böyle bir acıyı duymamak için de malını kendi gözü gibi korur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna