Misafir umduğunu değil bulduğunu yer atasözü anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Misafir umduğunu değil bulduğunu yer atasözü anlamı

Misafir umduğunu değil bulduğunu yer atasözü anlamı

   

Misafir umduğunu değil bulduğunu yer atasözü anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer

* Bir yere konuk olan, ev sahibinin kendisine özel olarak yapılmış çok güzel şeyler ikram edeceğini düşünebilir. Ancak umduğuna kavuşamaz; çünkü ev sahibi, evde ne varsa onu ikram eder. Bu bakımdan özel yiyeceklerle ağırlanacağını düşünmemelidir.

* Bir eve misafir olunca, insanın gönlünden, ev sahibinin kendisini iyi şeylerle ağırlaması geçer. Oysa ev sahibi ona ancak evinde bulunanı ikram edecektir.

* Konuk, ev sahibinin kendisini çok şeylerle ağırlamasını bekleyebilir. Ama ev sahibi ona ancak evinde bulunanı ikram eder.

* Misafire, ancak evde bulunanlarla ikramda bulunulur. Misafirlik Türk toplumunda çok önem verilen bir gelenektir. Misafire çok değer verilir. Onu memnun etmek için elden gelen çabalar harcanır. Toplumsal ilişkilerin daha sağlıklı olması için de bu gelenek sürer gider. Misafirlik geleneğinin sürmesi için, misafirin ev sahibinden çok şeyler beklememesi, ev sahibini gücünün üstün davranmaya mecbur etmemesi gerekir. Özellikle jnisafirliği, yalnız, yapılacak ikramlar için yapmamalı, karşılıklı duygu ve düşünce alışverişi için, yaşamın sıkıntıları karşısında biraz ferahlamak için yapmalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna