Kırkından sonra azanı teneşir paklar atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Kırkından sonra azanı teneşir paklar atasözünün anlamı

Kırkından sonra azanı teneşir paklar atasözünün anlamı

   

Kırkından sonra azanı teneşir paklar atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Kırkından sonra azanı teneşir paklar

* Yaşlandıktan sonra yaşına uymayan davranışlarda bulunan, ahlâksız bir yola sapan, kötü işlere bulaşan insanları doğru yola getirmek çok zordur. Bu gibi kimselerin sonu da iyi değildir.

* Çocukluğunda ve gençliğinde taşkınlık yapan ve çizgi ötesine atlayan kimseler, yaşları ilerledikçe ve hayat deneyimleri arttıkça akıllanır ve normal ve olumlu bir çizgide yürüyebilirler. Yaşlanınca ahlakları bozulanlar ise, doğru yola getirilemezler; ölünceye kadar o yolda ilerlerler.

* Yaşlılığında ahlakı bozulan, doğru yola getirilemez. Kişinin düşünce ve davranışları, olgunluk çağında tam rayına oturur. Kişiliği tamamen belirlenir. Ancak çevre şartları elvermediği için kimileri kişiliklerini dengeli olarak geliştiremezler. Yaşı geçip tam bir olgunluğa ulaştığı düşünüldüğü bir anda, gerekli şartlar oluşunca, ortaya çıkamayan bazı özellikleri kendini göstermeye başlar. Yeni oluşan bu özellikler davranışların da değişmesine yol açar. Gençliğinde yadırganmayacak olan bazı davranışları olgunluk çağında yadırganır. Özellikle de ahlaki davranışlar oldukları için de toplum tarafından hoş karşılanmaz. Fakat bu davranışları değiştirmeğe kalkışmak yararsız olur. Ölünceye kadar kişi aynı davranışı sürdürür.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna