Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan atasözünün anlamı

Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan atasözünün anlamı

   

Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan

* Kişi, kiminle arkadaşlık ederse, ondan etkilenir; onun alışkanlıklarına, düşüncelerine eğilim duyar; huyunu, gidişini kapar.

* İnsan hem etkilenen hemde etkileyen bir varlıktır. Öte yandan insanın ne olduğu çevresinden anlaşılır. İnsan kiminle arkadaşlık ederse ondan etkilenir, huy kapar.

* Kişi arkadaşlık kurduklarından mutlaka etkilenir. Arkadaşlık kişiler arasında ortak yönlerin bulunması üzerine kurulan bir ilişkidir. Ancak ortak yanların bulunduğu gibi ortak olmayan yanlar da arkadaşlar arasında bulunabilir. Zamanla, kurulan arkadaşlığın olumlu veya olumsuzluğuna göre kişiler birbirinden etkilenirler. Birinde olan güzel bir davranışı diğeri de kabullenebildiği gibi, olumsuz bir davranış da davranışlar arasına katabilir. Çünkü arkadaşlığın uzun süreli olması için ortak yanların çoğalması gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna