Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş anlamı

Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş anlamı

   

Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Kedi uzanamadığı (yetişemediği) ciğere pis (murdar) der

* Kimileri, çok istedikleri hâlde elde edemedikleri şeyi hor göstermeye kalkışırlar; beğenmiyor görünürler. Böyle davranmakla asıl yapmak istedikleri şey, kendi çaresizliklerinin ortaya koyduğu açığı kapatmaya çalışmaktır.

* Kişi elde edemediği şeyi, beğenmemiş gibi davranır. İnsan çok sevdiği bir şeyi elde etmeye çalışır, çabalar. Kimine gücü yeter, kimine gücü yetmez. Oysa gücü yetmediğini de elde etmek istediğini davranışlarıyla başkalarına göstermiştir. Elde edemediğine karşı güçsüzlüğünü belli etmemek veya başkalarına karşı utancını gizlemek için, bunun elde edilmeye değer olmadığım söylemeye başlar. Hatta başkaları da elde etmesin diye, olmayan bir sürü kusuru olduğunu söylemeyi de ihmal etmez. Bütün bunlar iyi insanın özellikleriyle bağdaşmaz. Çünkü iyi insan doğru söyleyen insandır. Kendisini olduğu gibi göstermekten kaçınmayan insandır.

* İnsanların tenkit ettiği bazı şeyleri yada kişileri derinlemesine incelerseniz, görürsünüz ki, tenkitlerinin hiç biri geçerli ve tutarlı nedeni yoktur. Bunu sadece kendileri yapamadıkları, beceremedikleri için yapmaktadırlar. Bundan dolayı insan, elde edemediği şeyi istemiyormuş, beğenmiyormuş gibi görünür.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna