Kanı kanla yumazlar kanı su ile yurlar anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Kanı kanla yumazlar kanı su ile yurlar anlamı

Kanı kanla yumazlar kanı su ile yurlar anlamı

   

Kanı kanla yumazlar kanı su ile yurlar anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Kanı kanla yumazlar kanı su ile yurlar

* Bir kötülük, kötülük yapılarak düzeltilemez; hatta böyle bir karşılıkta bulunmak işi daha da vahim hâle sokar, içinden çıkılmaz yapar. Kötülük ancak iyilik yapılarak ortadan kaldırılabilir.

* Kötü bir durum, kötülüğü sürdürecek davranışlarla düzelmez. Buna son verebilecekdavranışlarla düzelir.

* İnsan bir kötülük yapınca, bunun ardından bir iyilik yapmalıdır ki, biri öbürünü örtsün, böylece içi huzurlu olsun. Bize yapılan kötülüğe de kötülük ile karşılık vermek akıl karı değildir. Bunun aksine, bize kötülük yapana iyilikle karşılık verirsek, kötülük kendiliğinden yok olur, devam etmez. Kötü bir durum, kötülüğü sürdürecek davranışlarla düzelmez. Buna son verebilecek davranışlarla düzelebilir.

* Kötü bir durum kötülüğü sürdürmekle düzelmez. İnsanlar bazen kendilerini duygularının esiri yapar, düşünmeden hareket ederler. Kendilerine isteyerek veya kötülük yapan birine karşı hemen kötülük yapmayı düşünür. Kötülüğe kötülükle karşılık verilince, yapılacak kötülüklerin sonu gelmez. Akıllı insan, böyle davranışların sonuçsuz olduğunu düşünüp, yapılan kötülüğü bağışlar, iyilikte bulunur. Kötülük yapanı kendi vicdanıyla başbaşa bırakır. Bazı yörelerimizde süregelen kan davalarının tek nedeni, kötülüğe kötülükle karşılık verilmesidir. Öyle kan davalarının yapılacak bir iyilikle önlenmesine çalışmalı

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna