Kaçan balık büyük olur atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Kaçan balık büyük olur atasözünün anlamı

Kaçan balık büyük olur atasözünün anlamı

   

Kaçan balık büyük olur atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Kaçan balık büyük olur

* Kişi elindeki imkanları iyi ve zamanında kullanmasını bilmelidir. Zamanında kullanamaz ve fırsatı kaçırırsa küçük bir fırsatı büyükmüş gibi gösterir ve boyuna aynı şeyleri söyler. Çünkü fırsatı değerlendirememenin ezikliğini hisseder durur.

* İnsan, elden kaçırdığı küçük bir fırsatı gözünde büyütür; onu bir türlü unutamaz. Çok önemli olduğunu söyler durur.

* Kaçırılan fırsatlar gözde büyütülür. Fırsatlar, bizim uzun süren çalışmalar sonunda daha iyi bir duruma geçmek için tasarladığımız şartlarm kendiliğinden oluşmasıdır. Kısa bir süre için kendilerini bize gösterirler. Göründükleri anda onları yakalamasını, yani değerlendirmesini bilmeliyiz. Bu fırsatlar bir daha karşımıza çıkmayabilir. Ancak karşılarına çıkan fırsatları kaçıranlar, kaçan fırsatı, gözlerinde olduğundan çok büyütür, aynı oranda da üzülürler. Oysa bu üzüntüleri boşunadır. Gerçekten fırsatı kollamasını bilselerdi; fırsatın kaçması diye birşey söz konusu olmayacaktı. Kaçan fırsatın büyük veya küçük olması hiçbir şey ifade etmez.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna