İp inceldiği yerden kopar atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » İp inceldiği yerden kopar atasözünün anlamı

İp inceldiği yerden kopar atasözünün anlamı

   

İp inceldiği yerden kopar atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

İp inceldiği yerden kopar

* Bir durum, bir olay ve bir iş en zayıf yerinden, en çürük noktasından bozulur veya kopar.

* Bir yapı, malzemenin çürüdüğü kısmından; bir işletme, yönetim kademesinde meydana gelen acz ve çaresizlikten çöker. Bir toplum da, hassas olduğu konularda birbirine düşürülürse zayıf düşer ve dağılır. Sonuç olarak bir durum, en çürük, en zayıf yerinden patlak verir.

* İşlerimizin bozulmasına neden olabilecek zayıf noktalar bırakmamalı. Giriştiğimiz işlere gereken önemi vermeliyiz. Her iş belirli bir emek, bir güç harcanarak yapılmaktadır. Harcanan bütün çabalarm boşa gitmemesi için en küçük ayrıntılara bile değer vermeli, önemsizdir diye ihmal etmemeliyiz. Bir ipin her tarafının aynı kalınlıkta olması halinde kopmasının düşünülemeyeceği gibi, işimizin de bütün ayrıntılarına önem verildiğinde başarısızlığa uğranması düşünülemez. Baştan sağlam yaptığımıza inandığımız yönlerini de arada sırada kontrol etmeli, düzeltilmesi gereken yerleri düzeltmeliyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna