İnsanoğlu çiğ süt emmiş anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » İnsanoğlu çiğ süt emmiş anlamı

İnsanoğlu çiğ süt emmiş anlamı

   

İnsanoğlu çiğ süt emmiş anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

İnsanoğlu çiğ süt emmiş

* Şurası muhakkak ki, insanın ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Çoklukla güven de vermez. Hiç umulmadık bir anda nankörlük edip çıkarı için iyilik gördüğü kimseye bile kötülük yapabilir.

* İnsanoğlu her zaman iyi değildir. Kimi zaman sütsüzlük damarı tutar, soysuzca davranışlardabulunur; iyiliğini gördüğü kimseye kötülük yapar.

* İnsan, değişken bir varlıktır. Bu değişim bazen iyiye doğru, bazende kötüye doğru olur. İnsanı sürekli iyi kılan, kendi nefsi ile yaptığı kesintisiz mücadeledir. İnsan bazen bu mücadelede gevşek davranır, kendini kötü akıntıya kaptırıverir. Bundan dolayı insanoğlu her zaman iyi değildir. Kimi zaman sütsüzlük damarı tutar, soysuzca davranışlarda bulunur; iyiliğini gördüğü kimseye kötülük yapar.

* İnsanoğlunun her zaman iyi olamayacağı bilinmelidir. İnsan yavrusu, tıpkı diğer hayvanlarda olduğu gibi annesinden çiğ süt emer. Çiğ süt emen bütün hayvanların vahşi olduğu, insanın da vahşi olabileceği anlatılmak istenmektedir. Oysa insanın bir düşünce yeteneği vardır. Kendisini hayvana benzetmemek için elinden geleni yapar. Ancak öyle zamanlar olur ki kendisini kotnrol edemez, en sevdilkerine bile en büyük kötülüğü yapar. Onu böylesine davranmaya yönelten mutlaka bir neden olur. Bu gibi tutumlara insanı yöneltecek davranışlardan kaçınmalı, sonra da dışımızda oluşan nedenlerle böyle hareket edenlere karşı tedbirli olmalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna