İki karpuz bir koltuğa sığmaz ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » İki karpuz bir koltuğa sığmaz ne demek

İki karpuz bir koltuğa sığmaz ne demek

   

İki karpuz bir koltuğa sığmaz ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

İki karpuz bir koltuğa sığmaz

* Kimisi, önemi büyük birkaç işi bir arada yapmaya kalkışır. Bu ise çok zor ve sakıncalıdır. Çünkü gücü ve dikkati dağıtır. Buna aldırmayanlar çoklukla yapmaya kalkıştıkları işleri sekteye uğratırlar.

* Önemli bir işi başarmak için bütün gayretimizi ona yöneltmemiz, dikkatimizi dağıtmamamız gerekir. Bir kimse, ne kadar akıllı ve çalışkan olursa olsun, iki büyük işi aynı zamanda yapamaz.

* Bir kimse iki büyük işi aynı anda yapamaz. Kimi zaman insan, iki işi birden yüklenmek, ikisini de yürütmekle karşı karşıya kalabilir. îki işin de başarıyla yürütülebilmesi için yapılması gereken, ikisine de ayrı ayrı zamanların ayrılmasıdır. Ayrı yapıldıkları zamanlarda insanın dikkati yapılan iş üzerinde yoğunlaşır, öyle olunca da işin başarı ile sonuçlanması sağlanır. Ama kümleri, iki işi de aynı anda yapmaya kalkar ve iki işin de olumsuz sonuçlarına neden olurlar. Böyle durumlarda hem maddî hem de manevî zararlara uğrarlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna