İki cambaz bir ipte oynamaz atasözü anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » İki cambaz bir ipte oynamaz atasözü anlamı

İki cambaz bir ipte oynamaz atasözü anlamı

   

İki cambaz bir ipte oynamaz atasözü anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

İki cambaz bir ipte oynamaz

* Kurnazlıkta eşit olan iki kimse bir iş üzerinde birlikte çalışamazlar; birbirlerini aldatmak, saf dışı bırakmak için uğraşırlar. Bunda ısrarlı olmaları, her ikisini de daha tehlikeli bir duruma iter.

* Kurnaz, hileci iki kişi, bir iş üzerinde karşılaşırlarsa birbirlerini aldatmak, atlatmak için bütün hünerlerini harcarlar. Bu durum ikisi için de tehlikelidir.

* Aynı işi yapan kurnaz iki kişi, birbirini aldatmaya çalışır. Kurnaz kişi başkalarını hileleriyle aldatmaya çalışarak çıkar sağlayan kişidir. Böyle kişiler kendilerine benzeyenleri tanır, onlarla mücadele ederek üstün olmak ister. Kurnazlar aynı niteliklere sahip oldukları için de birbirlerini kolay kolay alt edemezler. Onlar birbirleriyle mücadele ederken arada başkaları zarar görür. Zamanımızda bir ipte iki cambazın oynayamayacağı kuralı pek çalışmamaktadır. Çünkü, cambazlık diye adlandırılan kurnazlık, zamanımızda yeni boyutlar kazanmış, kimin neyin cambazı olduğu birbirine karışmıştır. Öyle olunca bir ipte birden fazla cambaz oynadığı halde bunun farkında olunamamaktadır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna