Ismarlama hac hac olmaz atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ismarlama hac hac olmaz atasözünün anlamı

Ismarlama hac hac olmaz atasözünün anlamı

   

Ismarlama hac hac olmaz atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Ismarlama hac, hac olmaz

* İnsan kendi işini kendi yapmalıdır. Başkasına yaptırılan işten başarı elde edilemez.

* Kişi, kendisinin yapması gereken işi başkasına ısmarlamamalıdır. Başkası eliyle yapılan iş,kendi eliyle yaptığı işin yerini tutmaz.

* Kişi, bizzat yapması gereken işleri başkalarına yaptırmamalı. Giriştiğimiz işlerin hepsini bizzat bizim yürütmemiz her zaman mümkün olmaz. Olsa bile bizim çok yorulmamıza, sağlığımızı yitirmemize neden olur. Böyle olumsuz sonulçara yol açmamak için, bazı işlerimizi başkalarına yaptırmamız gerekebilir. Ancak böyle bir durumla karşı karşıya kalınca, hangi işleri başkalarına yaptıracağımızı, hangilerini bizzat bizim yapmamız gerektiğini iyice düşündükten sonra kararlaştırmalıyız. Öyle işlerimiz olur ki onları ancak biz yürütürsek, bir yarar elde edebiliriz. Başkaları ise bu gibi işlere verdiğimiz önemi bil-meyip, gereğince yürütmeyebilirler.





Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna