Hayvanlar koklaşa koklaşa İnsanlar konuşa konuşa anlaşır anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Hayvanlar koklaşa koklaşa İnsanlar konuşa konuşa anlaşır anlamı

Hayvanlar koklaşa koklaşa İnsanlar konuşa konuşa anlaşır anlamı

   

Hayvanlar koklaşa koklaşa İnsanlar konuşa konuşa anlaşır anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar söyleşe söyleşe ( konuşa konuşa) anlaşır

* İnsanlar konuşarak birbirlerini daha iyi anlarlar. Çünkü konuşma, anlaşma yollarının başında gelir. İnsanlar duygu ve düşüncelerini konuşarak karşı tarafa aktarırlar, tartışırlar ve birbirlerini tanımaya çalışırlar.

* Hayvanların birbirlerini tanıması veya birbirlerine yaklaşması koklaşmaları ile olur. İnsanlar ise konuşarak ve tartışarak birbirlerini daha iyidir.
 
İnsanları insan yapan konuşma yetenekleri yani dilleridir. Anlaşmak, birbirlerinin ne istediklerini anlamak için konuşurlar ve gerekeni söylerler. Konuşma yetenekleri olmayan hayvanlar ise birbirlerini görerek ve koklaşarak anlaşırlar.

* İnsanlar ancak konuşarak, karşılıklı tartışarak anlaşabilir. Konuşmak insanları hayvanlardan ayıran en önemli özelliklerden biridir. Konuşmak, insanın duyduklarını düşündüklerini bir başkasına anlatmak için başvurduğu bir eylemdir. Hayvanların, insanlar gibi duyguları ve düşünceleri olmadığı için, böyle bir eyleme ihtiyaçları olmadığı gibi, böyle bir ihtiyaca cevap verecek bir özellikleri de yoktur. İnsan kendisini hayvandan ayıran bu özelliğini iyi kullanmasını bilmeli, başkalarıyla olan sorunlarını konuşarak, karşılıklı görüşerek çözümlemeli, hayvanların başvurduğu kavga ile sorun çözme yoluna gitmemelidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna