Horozu çok olan köyün sabahı geç olur ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Horozu çok olan köyün sabahı geç olur ne demek

Horozu çok olan köyün sabahı geç olur ne demek

   

Horozu çok olan köyün sabahı geç olur ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Horozu çok olan köyün sabahı geç olur

* Karışanı çok olan işlerden güç sonuç alınır. Çünkü her kafadan bir ses çıkar, herkes başka bir yol seçer, işin nasıl yapılacağı konusunda kesin karar verilemez. Dolayısıyla böyle bir işi sonuca ulaştırmak da oldukça güç olur.

* Bir konu üzerinde söz söyleyen çok olursa karara varmak gecikir.

* Bazı insanlar, üzerlerine düşsün düşmesin, konu hakkında bilgi sahibi olsun olmasın, her hususta konuşmayı, görüş ileri sürmeyi pek sever. Oysa, bir konu üzerinde söz söyleyen çok olursa sonuca varmak gecikir.

* Bir konuda herkes söz sahibi olmaya kalkarsa sağlıklı sonuç alınmaz. İşlerin sağlıklı yürüyebilmesi için o işleri yürütecek sorumluları mutlaka belirlemeliyiz. Ancak bir iş için yalnız bir sorumlu olmaıdır. İşlerin nasıl yürütüleceği onun kararlarına bağlı olmalıdır. Aynı iş için birden fazla sorumlu görevlendirmek, kararlarm çatışmasına, öyle olunca da sonucun geç alınmasına yol açar. Çünkü amaca ulaşmak için herkes, ayrı ayrı yol göstermeye, gösterdiği yolun doğru olduğunu iddia etmeye kalkacaktır. Birden fazla kişinin ortak çalışmasını gerektirecek işlerde ise yine bir sorumlu belirlemeli, diğer kişileri onun yönetimine bırakmalıyız. Böyle yapmadığımız taktirde hiçbir işimizde olumlu sonuç alamayız, alsak bile istediğimiz zamanda olmaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna