Güvenme varlığa düşersin darlığa atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Güvenme varlığa düşersin darlığa atasözünün anlamı

Güvenme varlığa düşersin darlığa atasözünün anlamı

   

Güvenme varlığa düşersin darlığa atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Güvenme varlığa düşersin darlığa

* Varlık gelip geçicidir. Kimde ne zaman, ne kadar duracağı belli olmaz. Bu bakımdan insan varlığına, zenginliğine güven duyarak öyle olur olmaz işlere kalkışmamalı; har vurup harman savurmamalı, tutumlu davranmalıdır. Gelecekte işlerinin kötüye gitmeyeceğini, yoksul düşmeyeceğini, darda kalmayacağını kim söyleyebilir?

* İnsan, varlıklı durumuna güvenerek har vurup harman savurmamalı, tutumlu olmalıdır. Buna dikkat etmeyen kişi, işlerin iyi gitmediği ve çalışamadığı zamanlarda darlığa düşer.

* Paramızı ölçülü kullanmasını bilmeliyiz. Kimi varlıklı kişiler, ellerindeki varlıklara tükenmeyecekmiş gözüyle bakar, gerekli gereksiz yerlerde harcamaya, har vurup harman savurmaya kalkar. Oysa hazıra dağların dayanmadığını bilip, ya elindeki varlığı arttırmaya, ya da düşünceli harcamaya çalışması; belli bir miktarını da çalışamaz duruma geldiğinde veya ummadığı bir durumla karşılaştığında harcamak üzere bir kenarda biriktirmesi gerekir. Böyle davranmayanlar, zor duruma düştüklerinde ellerinde hiçbir varlık bulamayacakları gibi, çevrelerinde de hiçbir dost bulamaz, yalnız kalırlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna