Gülü seven dikenine katlanır atasözü anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Gülü seven dikenine katlanır atasözü anlamı

Gülü seven dikenine katlanır atasözü anlamı

   

Gülü seven dikenine katlanır atasözü anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Gülü seven dikenine katlanır

* Seven kişi, sevdiği kimse veya sevdiği iş yüzünden başına gelecek sıkıntılara ses çıkarmadan katlanır. Bilir ki, sevdiğini elde etmek için birçok güçlüğe göğüs germek, fedakârlıkta bulunmak zorundadır.

* Sevdiğimiz yada elde edeceğimiz kişi ve nesnelerin bir kusuru bulunabilir. İnsan, sevdiği kimse ve sevdiği iş yüzünden gelecek sıkıntılara katlanır.

* İnsan sevdiği kimse veya sevdiği iş yüzünden gelecek sıkıntılara katlanır" anlamında bir söz.

* Seven, sevdiğinin sıkıntılarına da katlanmasını bilir. Kusursuz kimsenin olmadığı gibi, sıkıntısı olmayan hiçbir sevgi de yoktur. Sıkıntısız bir sevgi düşünen asla bulamaz. Her güzelin beraberinde küçük de olsa bir çirkinliği vardır. Önemli olan bu çirkinliğin güzelliği yok edecek bir çirkinlik olmamasıdır. Zaten böyle olursa, güzele güzel denmez. Gerçekten güzeli seven, isteyen, onu elde etmek için karşısına çıkacak sıkıntılara, hiç pişmanlık duymadan katlanmasını bilir. Yoksa sevgisinin gerçek olduğundan şüphe edilir.
 
***********
 
Sevgi, insanın bu dünyada kazanabileceği en güzel duygu, en olağanüstü bir güçtür. İnsan, ancak sevgiyle mutlu olur ve yücelir. Sevgi, hayatımızı güzelleştiren, renk ve anlam veren, ufukları genişleten parlak bir sihirdir. Ancak, sevmesini bilmek gerekir.
 
Sevginin de kendine göre bir takım kuralları vardır; bunların başında sabır ve katlanmak gelir. Çok sevdiğimiz bir kişinin bizi üzen tarafları olabilir. Bunları hoşgörüyle karşılamak, yıkıcı, kırıcı olmadan gidermeye çalışmak gerekir. Sevgi uğruna mücadele etmekten kaçınmamalı, dikenler içinde gül yaratan Tanrıya, insana «sevgi» gibi bir mucize bahşettiği için şükretmeliyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna