Gem almayan atın ölümü yakındır atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Gem almayan atın ölümü yakındır atasözünün anlamı

Gem almayan atın ölümü yakındır atasözünün anlamı

   

Gem almayan atın ölümü yakındır atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Gem almayan atın ölümü yakındır

* Dik kafalı, söz dinlemeyen kişiler kısa bir zamanda zarar görürler. Düşüncelerimizin, davranışlarımızın her zaman doğru olduğunu düşünmemeliyiz. Çoğu zaman kendi hatalarımızı kendimiz göremeyiz. Başkaları bizim göremediklerimizi görüp, hatalarımızı anlayabilir. Böyle durumlarda başkalarının uyanlarını dikkate almalı, kendi bildiğimiz gibi davranmamalıyız. Dik kafalı, söz dinlemeyenlerin sonu hiç iyi olmaz. Fazla zaman geçmeden bu davranışlarının cezasını çekerler. Bazen de bu gibi davranışların sonunda yaşamlarını bile yitirebilirler.

* Kendi kafasına göre yaşayan, uyarıları dikkate almayan, çevresini umursamayan dik kafalı, hırçın kişiler, davranışlarından dolayı büyük zarar görürler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna