Garip kuşun yuvasını Allah yapar atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Garip kuşun yuvasını Allah yapar atasözünün anlamı

Garip kuşun yuvasını Allah yapar atasözünün anlamı

   

Garip kuşun yuvasını Allah yapar atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Garip kuşun yuvasını Allah yapar

* Allah'a inanmış kişileri, Allah sıkıntı içinde bırakmaz. Onlar bir süre sıkılsalar da Allah bir yerden bir şey bağışlayarak sıkıntılarını ya kaldırır ya da hafifletir.

* İddiasız, kendi halinde sessiz sessiz yaşayan insan, ne sevimli insandır. Kimsenin işine karışmayan, kimseyi kıskanmayan, kendi halindeki insanı Allah darda bırakmaz.

* Garip ve kimsesiz kişileri Allah darda bırakmaz. Kişi, geleceğini kendisi belirler. Yapacağı çalışma, geleceğinin biçimini şekillendirir. Ancak bazı durumlarda yalnız çalışma yeterli olmaz, elde olmayan durumlar da oldukça etkin olur. Fırsatlar, içinde yaşanan çevrenin şartları, sağlanan yardımlar, çalışmaya bağlı olmayan durumların içine girer. Kimileri bu dıştan gelen imkânlardan yoksun olurlar. Tek olurlar. Tek varlıkları çalışma güçleridir. Çalışma gücü de değişik nedenlerle kaybolmuş kişiler, garip diye adlandırılan kişilerdir. Öylelerinin yardımlarına toplumun bütün fertleri koşar. İhtiyaçları karşılanır. İnsanların acıma duygusunun sonucu oluşan bir olay, insanlara acıma duygusunu veren Allah"a bağlanır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna