Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp atasözünün anlamı

Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp atasözünün anlamı

   

Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp

* Toplum yaşamında herkes aynı gelir düzeyine sahip olmayabilir. Fakir de olsa zengin de olsa çalışmamak, başkalarının sırtından geçinmeye uğraşmak tembelliktir.

* Yoksul bir aileden olmak ve çalıştığı halde az para kazanmak utanılacak bir şey değildir.Utanılacak şey, tembellik yüzünden yoksul olmak ve zengin de olsa çalışmamaktır.

* İnsanlar, akıl, güzellik, zeka ve dünyalık yönünde eşit yaratılmamışlardır. Bu, dünyanın imtihan ortamı olmasının doğal bir sonucudur. Yoksul bir aileden olmak ve çalıştığı halde az para kazanmak utanılacak birşey değildir. Utanılacak şey, tembellik yüzünden yoksul olmak ve zengin olsada çalışmamaktır.

* Utanç konusu olan şey yoksulluk değil çalışmamaktır. Yoksulluk, varlıklılık genellikle aileden gelen bir durumdur. Yoksul bir aileden gelen kişi, başlangıçta ister istemez yoksul olacaktır. Varlıklı bir aileden gelen de aynı şekilde varlıklı olacaktır. Ancak varlığın sürmesinin yapılacak çalışmaya, yoksulluktan kurtulmanın da çalışıp çabalamaya bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Hazıra dağ dayanmadığı gibi, azmin elinden de hiçbir şey kurtulmaz. Bunun böyle olduğunu bilen, yoksul olduğu için utanmaz, çalışır çabalar. Ama yoksul olduğu halde çalışıp çabalamayan kişinin utanması gerekir. O utanmasa bile toplum onu ayıplayacaktır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna