Eğreti ata binen tez iner atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Eğreti ata binen tez iner atasözünün anlamı

Eğreti ata binen tez iner atasözünün anlamı

   

Eğreti ata binen tez iner atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Eğreti ata (el atına) binen tez iner

* Başkasının malına, yetkisine ve gücüne güvenerek iş yapan yarı yolda kalır. Çünkü kısa bir süre sonra bunları asıl sahibine iade etmek zorunda kalacaktır.

* Geçici olarak başkasının malını ve yetkisi kullanan kimse, çok geçmeden bu mal ve yetkiyi asıl sahibine bırakmak zorunda kalır. Emanet olarak bize verilen güç ve imkanlara hiçbir zaman güvenmemeliyiz.

Hiçbir mal veya hiçbir yetki çalışmadan elde edilmez. Kişi bunları elde etmek istiyorsa, gerektiği kadar çalışmalıdır. Kendi çabalarımızla elde ettiklerimiz, sürekli olan varlıklarımızdır. İstediğimiz kadar elimizde tutabiliriz. Başkasının malmı veya yetkisini kullanmak, istenmeyen bir durumdur. Çünkü geçicidir. Bize ait değil-"dir. Ancak elimizde olmayan nedenlerle veya zorunlu kaldığımız bazı durumlarda başkasına ait bir malı veya yetkiyi kullanmak durumunda kalabiliriz. Böyle durumlarda, elimizdekilerin geçici olduğunu, günü gelince sahibine vereceğimizi bilmeli davranışlarımızı ona göre ayarlamalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna