Doğmadık çocuğa kaftan biçilmez anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Doğmadık çocuğa kaftan biçilmez anlamı

Doğmadık çocuğa kaftan biçilmez anlamı

   

Doğmadık çocuğa kaftan biçilmez anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Doğmadık çocuğa kaftan (don) biçilmez

* Daha ihtimal dahilinde olan, henüz ne olacağı belli olmayan, ele geçmeyen, ortaya çıkmayan bir şey için önceden hazırlık yapmak ve kesin karar vermek doğru değildir. Çünkü beklediğimizin aksine bir durumla karşılaşıp zarar görebiliriz.

* Ele geçeceği, ortaya çıkacağı henüz belli olmayan şey için önceden hazırlık yapmak doğru değildir.

* Ortaya çıkacağı belli olmayan bir durum için önceden hazırlık yapmak doğru değildir. Kişinin, ortaya çıkabilecek durumlara karşı tedbirli olmasının büyük yararları vardır. Kişinin zamanının kaybolmasını önler, her sonucu kolaylıkla kabullenmemizi sağlar. Ancak olup olmayacağını tam olarak kestirmediğimiz, hatta olması için pek ihtimal vermediğimiz durumlar için tedbirli olmaktan öte, maddî hazırlıklarda bulunmamızın yararı yoktur. Hazırlık kesin olarak bilinen durumlar için yapılır. Olup olmayacağı, olacaksa nasıl olacağı tam kestirilemeyen durumlara hazırlık yapmak, bizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna