Davul dengi dengine çalar anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Davul dengi dengine çalar anlamı

Davul dengi dengine çalar anlamı

   

Davul dengi dengine çalar anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Davul dengi dengine çalar

* Birlikte yaşayacak veya arkadaş olacak insanların eşitiyle beraber olması lazımdır. Yoksa yapılacak her işte başarısızlık kaçınılmaz olur.

* Birlikte yaşayacak kişilerin birbirine denk olması gerekir.
 
Bütün insanlar daima en iyiyi, en güzeli isterler. İyiyi, güzeli tanıyan herkes için bu kural geçerlidir. Oysa kişinin istediği ile ona uygun olan birbirinden farklı olabilir. Kişinin istediği kendisine uygun değilse, harcayacağı çabalar boşuna olacaktır. Çünkü iyi ve güzel mutlaka kendisine uygun olanı isteyecek, kendisini isteyen kötüye, çirkine mal olmayacaktır. Kişinin mutlu olması için, kendi dengi olanı, kendisine başkasının da yakıştıracağını istemesi ve ona ulaşmak için çabalaması gerekir.

* Hayatta her iş uyumlu olmaya bağlıdır. Uyumsuzluk daima sorun çıkarır. Birlikte yaşayacak, evlenecek kimselerin birbirlerine denk olmaları, anlaşmaları gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna