Çıngıraklı deve kaybolmaz anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Çıngıraklı deve kaybolmaz anlamı

Çıngıraklı deve kaybolmaz anlamı

   

Çıngıraklı deve kaybolmaz anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Çıngıraklı deve kaybolmaz

* Kimi kişiler vardır ki, nerede olurlarsa olsunlar onlar bazı özelliklerini koruyarak kendilerini belli ederler. Bir yol bulup toplum içinde yitip gitmelerini önlerler.

* Nerede olsa varlığını gösteren kişi unutulmaz.

* Hangi ortamda yada işte bulunursak bulunalım, fazla silik ve pısırık görünmemeye gayret etmeliyiz. Nerede olsa varlığını gösteren kişi unutulmaz, haklarıda kolay kolay yenmez.

* Sesini her yerden duyuranlar asla unutulmazlar.
 
Çoğu insan bazı değerlerin yakınında olduğu zaman ancak farkına varır. Yakınında olmayan değerleri de, çevrelerine yaydıkları seslerden, çıkardıkları yankılardan tanıyabilir. Bu nedenle bir değeri olduğuna inananlar mutlaka değerlerini ortaya koymalıdırlar. Değerlerinin anlaşılması için hiçbir şeyden kaçınmamalıdırlar. Sessiz kalırlarsa, gözden biraz da uzaktalarsa tanınmaları, bilinmeleri mümkün olmaz. Değerlerini gösterememenin acısını içlerinde taşıyarak yaşamlarını sürdürürler. Oysa kendilerini tanıtabilirlerse, sonsuza kadar yaşar giderler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna