Çamura taş atma üstüne sıçrar anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Çamura taş atma üstüne sıçrar anlamı

Çamura taş atma üstüne sıçrar anlamı

   

Çamura taş atma üstüne sıçrar anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Çamura taş atma üstüne sıçrar

* Kötü karakterli insanlardan uzak durmalı, onlara sataşmamalı, mümkünse muhatap bile almamalıyız. O tip insanlardan fayda değil zarar görürsünüz. Çünkü bu tip insanlar kendilerine dokunan meselelerde size her tür iftira ve hakareti yapar.

* Terbiyesiz kişilerle uğraşılmaması, zira yakanın kurtarılamayacağını açıklayan atasözüdür.

* Kötü olarak tanınan kişilerin tepkisine yol açacak davranışlardan kaçınmalı.
 
Bir insanın toplum içinde alabileceği en olumsuz damga kötü damgasıdır. Kötü olarak tanınan kişinin toplum kurallarına uyması beklenemez. Çünkü kaybedeceği bir şeyi kalmamıştır. Ancak toplumdan acısını almak için sürekli fırsat kollar. Başkalarını da kendisi gibi kötü yapmaya, onları kötü tanıtmaya çalışır. Onu daha kötü göstermek için çabalamak, kişinin zararına sonuçlanır. Bu yüzden kötü olarak bilinenleri iyi tanımalı, onların kötülüğünün bize bulaşmasına yol açacak her türlü davranıştan sakınmalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna