Çalma elin kapısını çalarlar kapını anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Çalma elin kapısını çalarlar kapını anlamı

Çalma elin kapısını çalarlar kapını anlamı

   

Çalma elin kapısını çalarlar kapını anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Çalma elin kapısını, çalarlar kapını

* Kişi hayatında bilerek ve isteyerek kimseye kötülük yapmamalıdır. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde, günün birinde benzer olumsuzlukları yaşaması muhtemeldir.

* Kimseye kötülük yapma. Yoksa aynı kötülüğü onlar da sana yaparlar.

* İnsanlara kötülük yapmayı kararlaştırmadan önce iyi düşünmelidir. Kötülük, kötülüğü doğurur. Bundan dolayı kimseye kötülük yapılmamalıdır. Yoksa aynı kötülüğü onlarda sana yaparlar.

* Kötülük yapan karşılığında kötülük bulur.
 
Başkalarıyla olan ilişkilerde kişinin davranışlarının önemi büyüktür. Davranışlar da düşünceleri yansıtır. Kişi başkası hakkında nasıl düşünürse, aynı düşünceden kaynaklanan davranışı beklemelidir. Çünkü kişinin bekleyişi yaptıklarıyla orantılıdır. Sürekli başkalarının kötülüğünü isteyen bir kişinin iyi davranışlar beklemesi düşünülemez. İyi davranış beklemek için mutlaka iyi davranmak gerekir. Kötülük görmek istemiyorsak, biz de hiç kimseye kötülük yapmamalı hatta hiç kimse hakkında kötü düşünmemeliyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna