Bir kötünün yedi mahalleye zararı vardır
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Bir kötünün yedi mahalleye zararı vardır

Bir kötünün yedi mahalleye zararı vardır

   

Bir kötünün yedi mahalleye zararı vardır

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Bir kötünün yedi mahalleye zararı dokunur

* Yalancı, düzenbaz, iffetsiz bir kimse sadece kendi çevresine zarar vermekle kalmaz; kötülüklerini daha geniş çevrelere de taşır. Kendinin, yakınlarının, çevresinin ve daha geniş muhitlerin adını lekeler; bu leke gittikçe yayılır.Bu durum, başka konularda, başka ortamlarda da görülür.

* Toplumda birisinin yaptığı bir kötülük, yalnız kendi çevresi için değil, daha geniş çevreler için de lekedir.
 
Kötü huylu bir insan yalnız kendine değil ; geniş bir çevreye de zarar verir, etrafta huzursuzluk yaratır.

* Kötü kişiler çevrelerindekilerin de kötü olarak tanınmasına yol açar.
 
Temelde kişiler kendi davranışlarından sorumludurlar. Ancak Toplumun yapısı gereği, kişiler arasında etkileşim bu düşüncenin her zaman geçerli olmadığını ortaya koymuştur. Kişilerin bizzat kendilerinin sorumluluğunu taşıdıkları davranışlar ile, toplumun birlikte sorumlu olduğu davranışları ayrı ayrıdır. Toplumun kötü olarak tanınmasına yol açan kişilerin davranışı, hoş karşılanmaz. Onun yaratacağı etki bütün fertleri etkileyecek, hatta çevredekilerin de böyle tanınmasına yol açacaktır. Birlikte yaşamanın bir sonucudur bu. Durum böyle olunca, fertler, kendilerinin de kötü tanınmasına yol açacak davranışta bulunanları tanımalı, gerekirse aralarından ayıklamalıdırlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna