Bir çöplükte iki horoz ötmez
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Bir çöplükte iki horoz ötmez

Bir çöplükte iki horoz ötmez

   

Bir çöplükte iki horoz ötmez

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Bir çöplükte iki horoz ötmez

* Bir toplumda iki baş, bir iş yerinde iki yönetici olmaz. Olursa aralarında kıskançlık, çekememezlik yüzünden anlaşmazlık çıkar; fikir ayrılığına düşerler; biri diğerini yok etmeye, bulunduğu yere tek baş olmaya çalışır. Bu çatışma sonunda güçlü kalır, güçsüz gider. Bu da az şeye mal olmaz.

* Bir toplumda iki baş olmaz. Olursa aralarında anlaşmazlık çıkar; biri ötekini uzaklaştırır.

* Toplumdaki insanları birbirine düşüren nedenlerden biride iki başlılıktır. Oysa bir toplumda iki baş olmaz, hiçbir topluluk iki başa birden tabi olamaz. Birden çok baş olursa aralarında anlaşmazlık çıkar.

* Bir işi ancak bir kişi yönetir, iki kişi yönetince olumlu sonuç alınmaz.
 
Kurulan bir işin, düşünülen bir çalışmanın başarıya ulaşması için, bir yöneticiye mutlaka ihtiyaç duyulur. Yönetici planlar, programlar, işi yürütecek kişiler arasında iş bölümü yapar. Arada bir yapılan işin düşünülen amaçlara ne denli ulaştığını gözlemek için de denetimlerde bulunur. Amaca ulaşmak için izlenecek yolu o belirler. Bunu yaparken başkalarını işe karıştırmamalıdır, bir işi iki kişinin doğrudan yönetmesi asla düşünülemez. Çünkü amaca giden yol bir olmalıdır. îki kişi olduğundaysa, yol ikileşecek, böyle olunca da amaca ulaşılamayacak veya istenen zamanda ulaşılamayacaktır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna