Beş parmağın beşi bir değildir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Beş parmağın beşi bir değildir

Beş parmağın beşi bir değildir

   

Beş parmağın beşi bir değildir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Beş parmağın beşi bir değildir

* Bir eldeki parmakların kimisi uzun, kimisi de kısadır. Bunun gibi bir anne-babadan olmuş, aynı çatı altında yetişmiş kardeşlerin de fiziksel ve ruhsal yapıları birbirinden farklıdır. Huyları, becerileri, karakterleri birbirine benzemez. Bu durum toplumdaki diğer insanlar için de söz konusudur, onlar da birbirlerinden çeşitli nitelikleriyle ayrılırlar.

* İnsanlar duygu, yetenek ve benzeri konularda birbirinin tıpkısı, aynısı değildirler. Yeraltındaki madenler gibi, insanlarda nitelik yönünde farklılık gösterirler. Bu durum, aynı yerde ve benzeri görevlerde bir arada çalışan kimseler için de söz konusudur. / Kardeşler, ana ve babaları bir olduğu halde birbirlerine benzemezler. Çeşitli nitelik ve meziyetlerle birbirinden ayrılırlar.

* Bir aile içinde veya bir toplulukta beraber bulunanların arasında zeka, davranış, yetenek, yaradılış yönünden farklılıklar vardır.
 
Anne ve babaları bir olduğu halde kardeşler birbirlerine benzemezler ; onların değişik değişik huyları vardır. Bir kardeş cömertken diğeri cimri biri sakinken diğeri sinirli olabilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna