Ava giden avlanır
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ava giden avlanır

Ava giden avlanır

   

Ava giden avlanır

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Ava giden avlanır

* Bir çıkar sağlamak için birilerine tuzak kuran, onları aldatan, onlara zarar vermeye çalışan kimse, yapmaya çalıştığı kötülüğe kendisi düşer; zarara uğrar.

* Çıkarını başkasına zarar vermekte arayan kimse,zarara kendisi uğrar.

*  Hayatının başkasına acı çektirmek esasına dayandıran kimse, gün gelir kendisi acı çeker. Çıkarını başkasına zarar vermekte arayan kimse, o zarara kendiside uğrar.

* Çıkarını başkalarına zarar vermekte arayanlar, zararlı çıkar.
 
Toplumda kişilerin huzur içinde yaşamaları, birbirlerine inanmaları, birbirlerine güvenmeleri ile sağlanır. Ancak, öyleleri de var ki başkalarını aldatarak çıkar sağlamaya kalkar, yaşamını böyle sürdürmeyi ilke edinir. Bunlar toplumdaki karşılıklı güveni sarsan kişilerdir. Başkalarının zayıf yönlerinden yararlanmaya çalışırlar. Oysa genellikle amaçlarına ulaşmazlar. Çünkü böylelerinin çıkabileceği düşüncesiyle, toplumda gerekli önlemler alınmış, başkalarına zarar vermeleri engellenmiş, zarar vermeye kalkacak olanların zarar göreceği ortamlar sağlanmıştır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna