Arkadaşını söyle ki, sana kim olduğunu söyleyim
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Arkadaşını söyle ki, sana kim olduğunu söyleyim

Arkadaşını söyle ki, sana kim olduğunu söyleyim

   

Arkadaşını söyle ki, sana kim olduğunu söyleyim

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Arkadaşını söyle ki, sana kim olduğunu söyleyim

* İnsanlar genel olarak kendine benzer yaradılışta, huyda, meslekte ve yaşantısına uygun kimselerle arkadaşlık kurar, yakınlaşır. Onun için bir kişinin arkadaşını iyi tanırsak, o kişi hakkında da nerede olabileceğini, ne yaptığını, nasıl biri olduğunu anlamış oluruz.

* Kişiler ilk önce çevrelerinden etkilenirler. Kişileri toplumlar yetiştirir. Eğer arkadaş çevresi kötü olan bir ortamda ise kötü, iyi ve paylaşımcı bir çevrede isek bizde iyi huylu ve yardımsever insanlar oluruz.

* İnsanlar arkadaşlarından etkilenirler ve iyi yada kötü yoldaki davranışları arkadaşlarının ki ile benzerlik gösterir. O sebepten dolayı arkadaş seçimlerinde çok dikkatli davranılmalıdır.
 
Toplum içinde sürekli ilişki kurduğumuz candan kişilere arkadaş deriz. Bazıları bu arkadaşlığı bütün samimiyetlerini ortaya koyarak sürdürürler. İşte bu tür arkadaşlıklar ilgiyle karşılanmıştır. Karşılıklı sevgi ve saygı ilkesine dayanır, uzun ömürlüdür. Geçerli olanı budur. İlişki kurduğumuz kişileri, kendimize özgü değer yargılarıyla süzgeçten geçirmemiz şarttır. Asla görünüşe aldanmamalıyız. Günlük gazetelerde her zaman okuruz. Arkadaşları tarafından aldatılanların acıklı yaşam hikayelerini!.. O halde arkadaş seçiminde dikkatli olmak gerekir. Gözü kapalı hareket edersek, güç duruma düşeriz. Son pişmanlık fayda vermez. Arkadaşlık çıkara dayanmayanıdır. Bunu unutmamak gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna