Akıl kişiye sermayedir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Akıl kişiye sermayedir

Akıl kişiye sermayedir

   

Akıl kişiye sermayedir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Akıl kişiye sermayedir

* Giriştiğimiz hemen bütün işlerde başarılı ya da başarısız olmamızdaki en büyük etken akıldır. O, yapmaya çalıştığımız işte baş aracımızdır. Onu gerektiği gibi, yerinde kullanırsak iyi sonuç almamız kolaylaşır. Hemen her işte bir sermayeye gerek duyulduğu açıktır. Bu sermaye de paradır. Ama unutmayalım ki, paranın da işe yarar şekilde kullanılması akılla olur.

* İnsanın en değerli sermayesi aklıdır. Çünkü bütün işlerini en iyi biçimde onunla döndürür.Bu sermaye elden çıkarsa bir daha ele geçirilemez. Bu nedenle onu iyi kullanmak ve korumak gerektir.

* İnsana öncelikle lazım olan akıl sermayesidir. Aklı yerinde ve düşünmek gibi bir sermayesi olan - para ve mal gibi sermayelerden yoksunda olsa - bunları aklı sayesinde telafi eder. Bundan dolayı bir kimsenin giriştiği bütün işlerde temel araç ve en büyük etken akıldır.

* Kullanabilen için akıl, paradan, puldan daha büyük servettir. İnsanın her türlü varlığı, zamanla tükenmeye mahkumdur. Hele mal varlığı, arttırılması için gerekli önlemler alınmazsa, umulandan önce tükenir gider. Oysa aklı sayesinde elindekileri değerlendirmesini bilen kişiler, hem ellerindeki mal varlığını korumasını bilir, hem de onu arttırmak için gereğini yapar. Akıllı kişiler malları olmasa bile akıllarını kullanarak en büyük varlığa ulaşabilirler. Akıllılık yaratılıştan gelir. Onu yeterince kullanmak ise imkânlara bağlıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna