Adamın adı çıkacağına canı çıksın
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Adamın adı çıkacağına canı çıksın

Adamın adı çıkacağına canı çıksın

   

Adamın adı çıkacağına canı çıksın

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Adamın (insanın) adı çıkacağına (çıkmaktansa) canı çıksın (çıkması yeğdir)

* Toplumun bir insan hakkında verdiği yargı kolay kolay değişmez. Eğer bir adamın adı kötüye çıkmış, bu yanıyla şöhret bulup tanınmışsa, bu durum onun için katlanılmazdır. Nereye gitse kötü yanı yüzüne vurulacak, itilip kakılacak, aşağılanıp toplum dışına itilecektir. Böyle bir hayatı yaşamak, o insan için yaşarken ölmek demektir.

* Adı kötüye çıkan kişi, kötü olmasa bile, bu toplum yargısını kolay kolay düzeltemez. Nerede adı anılsa, hiçbir araştırma yapılmadan, hemen kötülüğü ortaya atılır. Bu durum, hergün ölmekle eşdeğerdir. Bundan dolayı insan, hergün ölmektense, birkez ölmeyi yeğler.

* insanın haklı veya haksız yere adı bir defalık kötüye çıktı mı ondan sonra yaptıkları hep o gözle değerlendirilir" anlamında kullanılan bir söz.

* Adı kötüye çıkmış kişiler, toplumdaki bu izlerini kolay kolay silemezler. Toplum kişileri davranışlarıyla değerlendirir, davranışlarının değerine göre de onlara vereceği yeri belirler. Kötü bir davranışından ötürü toplum tarafından yargılanmış, kötü kişi damgasını yemiş olanların, haklarındaki yargıyı lehlerine değiştirmeleri kolay olmaz. Toplumun bu katı anlayışı, öylelerini canlarından bezdirir. Yaşamaları ile ölmeleri arasında bir ayırım kalmaz. Çünkü herkes onlardan kaçar, tamamen yalnız kalırlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna