Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır

Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır

   

Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır

Atasözü Nedir? Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır anlamı nedir? İşte Atasözü anlamı ve Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır anlamı...

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır

* Kimi görgüsüz ve eğitimsiz kimseler bir rastlantı sonucu lâyık olmadıkları önemli bir işin başına geçseler ya da bir mevki elde etseler, aptalca davranmaya, o yerin adamı gibi görünmeye ve böbürlenmeye başlarlar. Dahası, bunun kendi hakları olduğunu da ileri sürerler.

* Görmemiş kişi, rastlantı olarak layık olmadığı bir duruma kavuşursa bu durum kendisinin hakkıymış gibi aptalca böbürlenir.

* Bazı insanlar vardır; kendi durumları ve özdeğerleri hakkında herhangi bir fikre sahip değillerdir. Veya kendilerinde üstün bir cevher ve değer olduğunu vehmederler. Bunlar, herhangi bir rastlantıyla bir mevkiye gelince şaşırırlar, ne oldum budalası olurlar. Kendilerini bulundukları mevkiye göre değerlendirmeye kalkarlar, birtakım yapmacık pozlar ve tavırlar takınırlar. Tabii yakıştıramazlar ve hemen göze batarlar, işleri birbirine karıştırıp çevrenin alay, öfke ve antipatisini kazanırlar.

Kişi, önce kendini ve haddini bilmelidir. Rastlantı da olsa mevki, kişilerin özdeğerlerini ve kişilik yapılarını ortaya çıkaran bir sınavdır. Bu bakımdan Bir insan iktidar sahibi olmadan kalbi, zekâsı ya da gücü hakkında hüküm verilmez sözü çok doğru ve anlamlıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna